The Know. Anne-Baba

Anne ve Babalara…

Öğrencilikle başladığım eğitim hayatıma İngilizce öğretmeni olarak devam etmeye karar verdiğimde, ilk gün öğrendiğim ‘Öğrenme yaşam boyu süren bir süreçtir’ cümlesi benim için her yıl daha da anlam kazanmaya başladı. Öğretmen oldum, öğrendim. Eş oldum, anne oldum öğrendim, yönetici oldum, liderlik okudum öğrendim, koç oldum, anne baba eğitimcisi oldum, eğitim danışmanı oldum öğrendim. 

Tüm bu yıllar boyunca 1800’ün üzerinde öğrenci ile çalıştım, 3000’ün üzerinde anne ve baba ile iletişim kurdum, 400’ün üzerinde öğretmen, yönetici, psikolog ve eğitmen ile işbirliği yaptım.

Eğitimde 20. yılımı tamamlarken, bir yandan hala öğrenirken, tüm bilgi birikim ve ilgimi anne babalarla paylaşmak üzere The Know. Anne-Baba eğitim, danışmanlık ve koçluk programlarını hayata geçirdim.

Eğitim önemli, okullar ve eğitmenler çok değerli… Bununla birlikte benim için en temel değer ‘Eğitim ailede başlar’ ve bir çocuğun hayatındaki en önemli kişiler ise anne-babalarıdır. Okul seçimi, arkadaş seçimi, meslek seçimi, çocukların yapacakları spordan, çalacakları müzik aletine kadar, sorumluluklarını yerine getirmekten, çalışma rutinlerinin oturmasına… Tüm bu seçimler direk veya dolaylı olarak ailelerin seçimi ve tutumuyla ilgilidir. Sizler bu seçimleri nasıl yapıyorsunuz? Aile gelenekleri sizi etkiliyor mu? Arkadaşlarınızın tercihleri sizin için bir kriter mi? Kimlerden fikir alırsınız? Eminim kaynaklarınızı kullanarak elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsunuz.

Şu anda bu yazıyı okuyor olmanız bile çocuğunuz için en iyisini yapma seçeneklerini araştırıyorsunuz anlamına gelir. Sizi yürekten kutluyorum.

Özgüvenli, mutlu, kendini doğru ifade edebilen, haklarını savunan, sorumluluklarını bilen, gayret gösteren bireyler yetiştirmek istiyorsanız, okul ile iletişim, aile içi iletişim, akademik gelişim ile ilgili doğru yaklaşımları merak ediyorsanız, tüm bilgi ve birikimimi sizlerle paylaşmaya hazırım.

Mutlu çocuklar yetiştirmek sizin elinizde…Peki ya anne babaların mutluluğu? Yaratmaya çalıştığımız sadece çocukların mutluluğu ve haklarının savunulması değil, aynı zamanda anne-babaların mutluluğu, haklarının gözetilmesi ve ihtiyaçlarının karşılanması… 

Hedefimiz: Mutlu Çocuk+ Mutlu Anne Baba = Mutlu Aile 

The Know. Anne-Baba işte tam bu noktada size özel, ailenize özel, çocuğunuza özel yaklaşımlar geliştirmede yol arkadaşlığı sunuyor.

Gelin tanışalım, sizler için en doğru yaklaşımları birlikte belirleyelim…

Merakla, hevesle, sevgiyle,

Aysun Akı Tarhan

The Know. Kurucu Ortağı

 
 

Ebeveyn Koçluğu

The Know. Ebeveyn Koçluğu programında bireysel olarak anneyle, babayla ya da talep edilirse anne ve babayla bir arada çalışıyoruz. 

6-10 seanslık görüşme sonunda anne-babalar kendilerine ve kendi aile dinamiklerine göre yöntemler geliştirmiş oluyorlar. Aile değerlerinin belirlenmesi, etkili anne-baba yaklaşımları ve tutumları konusunda farkındalıkları gelişiyor.  

Ebeveyn olmak nedir, çocuğunuzla ilişkinizde yaşadığınız çatışmalara nasıl çözüm bulursunuz, çocuğunuzun sorumluluk almasını nasıl desteklersiniz, bir ebeveyn olarak çocuğunuza kaliteli zaman ayırmak için neler yapabilirsiniz gibi onlarca farklı ve önemli konuda anne ve babalara koçluk yapıyoruz. Danışanın aktif olduğu bu programda, anne ve babanın düşünmesi, gözlemlemlemesi, aksiyon alması ve farkındalık kazanmasını hedefliyoruz.  

Anne-Baba Eğitimleri

The Know. Atölye çalışmalarından biri olan ebeveyn eğitimlerinin amacı çocuklarla ilgili en fazla merak edilen başlıkları ve ihtiyaçlarınıza çözüm olacak en doğru yolları ebeveyn gruplarıyla paylaşmak. 

8-12 kişilik gruplardan oluşan, anne ve babalar için hazırladığımız bu eğitim toplantılarında, etkili anne-baba olmak nedir, olumlu iletişim nasıl kurulur, çocuklarda sınırlar nasıl belirlenir, çocukta rutinleri sağlamak, çocuğunuza değerleri öğretmek gibi onlarca konu başlığı var.

Eğitim tarihlerini websitemizden ve The Know. sosyal medya hesaplarından takip edebilir, info@theknowistanbul adresinden başvuru yapabilirsiniz. 

Bireysel/Aile/Grup Mentorluğu

Mentorluk programı, anne-baba eğitimi ve ebeveyn koçluğu programlarının birleştirilerek, yapılandırılmış gündemlerin üzerinden hazırlamış olduğumuz bir program. Bu programda etkili anne baba olmanın adımları konusunda bilgilendirirken aynı zamanda kendi yaşantınızdan paylaştığınız örnekler üzerinden konuşup, birlikte bir yol haritası çiziyoruz. Bireysel, aile veya 3-4 kişilik grup olarak talep edebileceğiniz bu programda, sizlerden gelen okul süreci, sorumluluk geliştirme, kitap okuma alışkanlığı, olumlu iletişim kurma gibi bir çok ihtiyaca yönelik danışmanlık yapıyoruz.

Okul Seçimi Koçluğu

The Know. Anne-baba bünyesinde ağırlıklı küçük yaş olmak üzere 4-13 yaş arası öğrencilerin ebeveynlerine başlangıç ve ara transferler için okul seçimi konusunda rehberlik verdiğimiz bir program. 

Öğrenim sürecinde ebeveynlerin beklenti ve istekleri ile çocuğun gelişim ve ilgisine uygun okulu eşleştirmek için 3 ya da 4 buluşma gerçekleştiriyoruz. 

The Know. Kurucuları, aile ve psikolog ile birlikte çalışarak gerçekleştirdiğimiz buluşmalarda; anne ve babanın beklentilerini, çocuklarından, okuldan, eğitim-öğretimden beklentileri neler, çocuğunuz için hangi okul neden uygun olabilir sorularının cevaplarını buluyoruz.

Farklı okullarda 20 yılı aşkın tecrübemizi, deneyimlerimizi de katarak okul seçimi sürecinde ebeveynlere ışık tutacak öneriler veriyoruz ve rehberlik ediyoruz. 

Ebeveyn danışmanlık ve koçluk hizmetleri ile ilgili detaylı bilgi almak ya da sorularınız için; aysunakitarhan@theknowistanbul.com adresine mail gönderebilirsiniz.

*The Know. Anne-Baba bir psikolojik danışmanlık hizmeti değildir. Öğrenci tanıma amaçlı olarak velilerin onayı olduğu takdirde psikolog ile işbirliği içinde çalışır.